GAZ KADAR HAFİF BİR KATI -> “AEROJEL”

0 693

Her ne kadar gündemde hakettiği yeri bulamamış olsa da, bu mucizevi buluşun tarihçesi aslında 1920lere dayanmaktadır. İki bilim adamının bir iddiaya girmesi üzerine icat edilmiş olan aerojeller hakkındaki farkındalık ve kullanım alanları sürekli artış göstermektedir.

Aerojellerin ne olduğundan bahsedecek olursak, içerisindeki sıvı hava ile değiştirilmiş silikon tabanlı bir katıdır. Bu mucizevi madde yoğunluğu 0,001 ile 0,5 g/cm3 arasında değişmekle birlikte dünyanın en hafif katı maddesi olma şanını taşımaktadır. %99’u havadan oluşmasına rağmen katı fazda bulunan bir maddedir.

Guinness rekorlar kitabında yerini almış olan aerojeller kendi ağırlığından 500 ila 4000 kat fazlalıktaki ağırlıkları taşıyabilmektedir. Sadece 1 metreküp aerojeli yaymaya kalkışılması durumunda bir futbol sahası büyüklüğünde bir alan elde edilebilmektedir.

Saydam görüntüsüne rağmen izole etme konusunda rakip tanımayan aerojeller, bilinen tüm katılardan daha az bir ısı iletimi sergiler. Fazlaca yüzey alanına sahip olan karbon aerojeller ise kapasitör (gerilim biriktirici) olarak işlem görmektedir.

Gözenekleri 20 nm.den küçük olan bal peteği yapısındaki arejoller içine dışarıdan ekstra hava transferi yapılamaz. Bu durum yalıtkanlık özelliği barındırmamasını sağlar.

Bilimsel olarak en çok yararı ise NASA’ya ait uçak ve jetlerde kullanılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Son derece hafif olması ve yüksek dayanıklılıkta olması açısından uzay araçları için vazgeçilmez bir maddedir. Ticari olarak ise öncelikle çatı pençeleri, kaportalar gibi havadan direkt ışına maruz kalan alanlarda, yalıtkan olarak kulanılırlar.

i

Aerojellerin günlük yaşamda karşılaşabileceğimiz şaşırtıcı özelliği aleve direkt maruz kalsa bile yanmamasıdır.Bununla birlikte ısıyı geçirmediğinden, incecik aerojel tabakası üzerine kibrit koysanız bile yanmayacağını görmenizdir.

Eğer bu özellikleri deneyimlemek istiyorsanız artık ulaşımı kolay olan aerojellerin çeşitli eğlenceli tasarımları yapılmakta ve piyasaya sunulmaktadır. 🙂

httpwww.buyaerogel.com20130130_aerogel_heart_medium_03

 


      

Ece Ozcelik
Ece Ozcelik

www.sektortrend.com Araştırma Yazarı

Bütün yazılarını görüntüle : Ece Ozcelik

Benzer Haberler

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İletişim

“Röportaj, makale, tanıtım, öneri ve istekleriniz için aşağıdaki adrese mail yollayabilirsiniz” ___________________________________ sinancetinkaya@sektortrend.com ___________________________________ www.sektortrend.com

TAKVİM

Mayıs 2020
P S Ç P C C P
« Tem    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sitemizde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.

error: Content is protected !!