ONLINE REKLAMCILIK İÇİN 10 NEDEN…

0 185

İnsanlar gün geçtikçe interaktif iletişim araçlarını daha sık kullanıyor. Online ortamda istek ve ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Ancak hızla gelişen teknoloji sonucunda tüketicilerin istekleri de değişmeye başladı. Tüketicilerin değişen istek ve eğilimleri sonucunda klasik reklamcılık anlayışı değişti. Böylelikle “Online Reklamcılık kavramı ortaya çıktı ve her geçen gün önemi artmaya devam ediyor.

Online reklamcılık hedef kitleye ürün ve hizmetlerin en etkin, en kısa sürede tanıtılmasını sağlayabilen modern reklamcılık türüdür. Kullandığı yöntemlerle daha fazla insana ulaşabilme kapasitesine sahiptir.

Firmalar tarafından yapılan reklam harcamaları dikkate alındığında tablo çok net. Dijital reklam harcamaları her geçen gün artmaya devam ediyor. Yani geleneksel reklam anlayışından dijital yönteme doğru bir geçiş olduğu söylenebilir.

Tüm bu gelişmeler dahilinde online reklamcılığın önem kazanmasındaki 10 maddeyi şu şekilde sıralayalım:

1. Erişim Kolaylığı

İnternet, iletişimden bilgi edinmeye kadar her alanda kullandığımız hayatımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Online reklamcılıkta internet araçlarının  etkin şekilde kullanılmasıyla hedefe daha kolay ulaşılır. Bu şekilde ürün veya hizmet tanıtım mesajları çok sayıda tüketicinin eline geçer.

markalasma1

 2. Markalaşma

Markaların farkındalığında  mükemmel  sonuçlar elde etmek için ideal yöntem internettir. Markalaşmak isteyen firma pazarlama faaliyetlerini doğru araçlarla gerçektirmelidir. Online reklamcılık pazarlama açısından mesajların hedef kitleye ulaşmasında oldukça başarılıdır. Günümüz iş dünyasında sadece internet üzerinden ticari işlemler yaparak marka değerini dünyanın en önemli şirketlerinin üzerine çıkartan firmalar mevcuttur. (http://www.ito.org.tr/itoyayin/0021605.pdfno )

3. Uygunluk

Online reklamcılık doğru hedef kitleye doğru reklam uygulamasını temel alır. İlişkilendirmeye dayalı, nüfus özellikleri, içerik, davranışsal ve konum odaklı gibi kriterleri kullanarak markalar için yeniden hedefleme yapar.  Uygun hedeflemeler ile reklamlar daha etkin şekilde özelleştirilir. Böylece tüketicilere daha zengin içerik ve hizmet sunulmasını sağlar.

4. Yaratıcılık

Gelişen teknoloji ile  beraber ortaya çıkan geniş dijital yelpaze online reklamcılık alanları genişletiyor. Diğer medya araçlarında az bulunan yaratıcılık imkanlarını online reklamcılıkta daha çok kullanabiliriz. Böylece belirlenen hedef kitleye daha etkili reklam faaliyetleri ile ulaşırız.

5. Bağlılık

İnternet insanların dikkatini çeker ve ilgilerinin daha uzun süre canlı kalmasını sağlar. Ayrıca ürünlere yönelik ilgi uyandırır ve onlara ilişkin değerlendirmelere katılım sağlar. Bu etkileşimin sonucunda da marka ile tüketici arasında bir bağ oluşur.

6. Sosyallik

Yapılan araştırmalara göre; insanlar internet başındaki her 5 dakikasının yaklaşık 1 dakikasını sosyal ağ iletişimine ayırıyor. Firmalar bireylerin sosyal olma özelliğini kendi açılarından avantaja dönüştürülebilir. Sosyal ağ platformlarında çeşitli reklamlarla tüketicilerin ilgisini çekebilirler.

7. Ölçülebilirlik

Online reklamcılık geleneksel medya araçlarından daha çok marka ölçüm bilgisine sahiptir. Reklamın tıklanma sayısı, yeni kayıt oluşturma, sosya medya beğenileri, takip etme vb. işlemler ile tüketicinin internet kullanımı hakkında net bilgi ediniriz. Müşteri davranışları, kampanyanın etkileri ve reklamın yatırımlarının geri dönüşümü hakkında bizlere daha kesin veriler sunar.

8. İnteraktivite

İşletmeler interaktif deneyim ile tüketiciler hakkında bilgi sahibi olurlar. Tüketicilerin ilgi alanlarına göre ürün yelpazesini genişletme, daraltma, değiştirme vb. işlemleri yapabilirler. Ayrıca işletmeler online reklam uygulamalarıyla hedef kitlelerine daha iyi hitap edebilecekleri duruma gelir. Böylelikle marka ile müşteri arasındaki bağlılık gelişir ve etkileşimi yüksek olan bir alan ortaya çıkar.

9. Gerçek Zamanlılık

İnternet sayesinde yapılan işlemlerin sonuçlarını ve dönütlerini anında alırız. Bu sayede faaliyetleri gerçek zamanlı olarak koordine edebiliriz. Kısacası online reklamcılık yöntemlerini kullanan firmalar kontrol ve düzenleme aşamalarını daha hızlı uygular.

advertising-expenditure-on-mobile10. Mobil İnternet

Mobil internet her geçen zamanla gelişmeye devam ediyor. Gündelik yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ortalama olarak bir mobil kullanıcısı telefonunu günde 18 kez eline alıyor ve bu rakamlara aramalarla, SMS mesajları dahil değil (http://www.iabturkiye.org/icerik/internet-reklamciligi-icin-10-neden#) Parmaklarımızın ucundaki fırsat olan mobil internetten reklamcılık bazında yararlanarak zamanı yakalamalıyız.

Yukarıda bahsedilen tüm noktalar online reklamcılığın avantajlarını ve önemini vurguluyor. Bu görüşe katılan işletmeler geleneksel medya araçlarından online tabanlı araçlara doğru bir yönelim içindedirler. Değişimin kaçınılmaz olduğu bugünlerde online reklamcılık araçlarından yararlanmak firmalar için olumlu sonuçlar doğurur.

Ebru AYDINDAĞ
Ebru AYDINDAĞ

www.sektortrend.com Araştırma Yazarı

Bütün yazılarını görüntüle : Ebru AYDINDAĞ

Benzer Haberler

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İletişim

“Röportaj, makale, tanıtım, öneri ve istekleriniz için aşağıdaki adrese mail yollayabilirsiniz” ___________________________________ sinancetinkaya@sektortrend.com ___________________________________ www.sektortrend.com

TAKVİM

Temmuz 2020
P S Ç P C C P
« Tem    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sitemizde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.

error: Content is protected !!