İlk Yerli Dizel Motoru Türk Markası TÜMOSAN tarafından üretildi…

0 115

Türkiye’nin ilk yerli dizel motoru Türk markası TÜMOSAN tarafından üretildi.

TÜMOSAN tarafından üretilen yerli dizel motor, dünyada üretilen dizel motorlarda kullanılan en son teknoloji ile donatıldı. Yüksek basınçlı püskürtme – yanma yani Common Rail teknolojisine sahip olan bu motor için Türk mühendisler çalıştı. Dizel motor ailesinin ilk ferdi olan 2 adet yerli motoru bitirdiğini açıklayan ve ilk kez ateşleyerek deneyen TÜMOSAN dizel motor geliştirme ile ilgili projesine TÜBİTAK ile birlikte devam ediyor.

Yüzde 100 yerli sermaye kullanan TÜMOSAN, Türk sanayisinin ve Türk mühendislerinin emeği ile ortaya çıkan yerli tasarım dizel motoru hazır hale getirdi.

TÜMOSAN, 2012 yılında TÜBİTAK’ın da desteğiyle Yeni Nesil Dizel Motor Geliştirmesi adlı projeye başlamıştı.

Bu proje kapsamında geliştirilen 155 – 1000 arasında beygir gücüne sahip motor grubunun ilk iki adedini hazır hale getirdi. TÜMOSAN’ın Konya’daki fabrikasında üretimi gerçekleşen yerli düzel motorların biri 4 silindirli ve 4,5 litre, diğeri de 6 silindirli ve 6.8 litre.

Motorların ilk ateşlemesi de Konya’daki fabrikada gerçekleşti.

Sermayesi yüzde 100 yerli olan TÜMOSAN firması sanayi, devi Albayrak Grup’un bünyesinde bulunuyor. Firma, motor üretimi konusunda 40 yıldan fazla tecrübeye sahip. Uzun yıllardır motor üretimine devam eden TÜMOSAN, Türkiye’deki ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak 2012 yılında TÜBİTAK ile bir işbirliği gerçekleştirmiş, Yeni Nesil Dizel Motor Geliştirme isimli projeye başlamıştı. Proje kapsamında 5 yıldır devam eden çalışmaların ilk meyvesi alındı ve TÜMOSAN ilk yerli marka dizel motoru Konya’daki fabrikasında ateşledi.

 

ALİ MENTESE
ALİ MENTESE

www.sektortrend.com Teknoloji ve Sistem Destek Uzmanı

View all contributions by ALİ MENTESE

Benzer Haberler

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İletişim

“Röportaj, makale, tanıtım, öneri ve istekleriniz için aşağıdaki adrese mail yollayabilirsiniz” ___________________________________ sektortrendcontact@gmail.com ___________________________________

TAKVİM

June 2021
M T W T F S S
« Jul    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

DUYURU:

SİZDE GÖNÜLLÜ KÖŞE YAZARI OLABİLİRSİNİZ!

Yazılarınızı, makalelerinizi ve araştırma çalışmalarınızı paylaşmak istiyorsanız bu platform sizin için var.

Bunun için yapmanız gereken bizimle mail adresimizden iletişime geçmek.

sektortrendcontact@gmail.com

NOT: Sitemizde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.

 

 

error: Content is protected !!