İlk Yerli Dizel Motoru Türk Markası TÜMOSAN tarafından üretildi…

0 111

Türkiye’nin ilk yerli dizel motoru Türk markası TÜMOSAN tarafından üretildi.

TÜMOSAN tarafından üretilen yerli dizel motor, dünyada üretilen dizel motorlarda kullanılan en son teknoloji ile donatıldı. Yüksek basınçlı püskürtme – yanma yani Common Rail teknolojisine sahip olan bu motor için Türk mühendisler çalıştı. Dizel motor ailesinin ilk ferdi olan 2 adet yerli motoru bitirdiğini açıklayan ve ilk kez ateşleyerek deneyen TÜMOSAN dizel motor geliştirme ile ilgili projesine TÜBİTAK ile birlikte devam ediyor.

Yüzde 100 yerli sermaye kullanan TÜMOSAN, Türk sanayisinin ve Türk mühendislerinin emeği ile ortaya çıkan yerli tasarım dizel motoru hazır hale getirdi.

TÜMOSAN, 2012 yılında TÜBİTAK’ın da desteğiyle Yeni Nesil Dizel Motor Geliştirmesi adlı projeye başlamıştı.

Bu proje kapsamında geliştirilen 155 – 1000 arasında beygir gücüne sahip motor grubunun ilk iki adedini hazır hale getirdi. TÜMOSAN’ın Konya’daki fabrikasında üretimi gerçekleşen yerli düzel motorların biri 4 silindirli ve 4,5 litre, diğeri de 6 silindirli ve 6.8 litre.

Motorların ilk ateşlemesi de Konya’daki fabrikada gerçekleşti.

Sermayesi yüzde 100 yerli olan TÜMOSAN firması sanayi, devi Albayrak Grup’un bünyesinde bulunuyor. Firma, motor üretimi konusunda 40 yıldan fazla tecrübeye sahip. Uzun yıllardır motor üretimine devam eden TÜMOSAN, Türkiye’deki ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak 2012 yılında TÜBİTAK ile bir işbirliği gerçekleştirmiş, Yeni Nesil Dizel Motor Geliştirme isimli projeye başlamıştı. Proje kapsamında 5 yıldır devam eden çalışmaların ilk meyvesi alındı ve TÜMOSAN ilk yerli marka dizel motoru Konya’daki fabrikasında ateşledi.

 

Anahtar Kelimeler : , , , ,
ALİ MENTESE
ALİ MENTESE

www.sektortrend.com Teknoloji ve Sistem Destek Uzmanı

Bütün yazılarını görüntüle : ALİ MENTESE

Benzer Haberler

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İletişim

“Röportaj, makale, tanıtım, öneri ve istekleriniz için aşağıdaki adrese mail yollayabilirsiniz” ___________________________________ sinancetinkaya@sektortrend.com ___________________________________ www.sektortrend.com

TAKVİM

Ağustos 2020
P S Ç P C C P
« Tem    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Sitemizde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.

error: Content is protected !!