Gaz Kromatografi ve Kütle Spektrometre “GC-MS”

0 946

Bir çok üretici firma, gaz kromatografi cihazlarını hızlı tarama yapabilen, düşük dedeksiyon limitlerine inebilen gaz kromatografiye uygun ve konfigüre edilebilen çeşitli kütle spektrometreleri ile birlikte piyasaya sürmektedir. Kapiler kolondan gelen elüatın bir kısmı kütle dedektöründe iyon kaynağı bölgesinde iyonlaştırılır ve dedektörün diğer kısımlarına iletilmek üzere taşınırlar. İyonlaşmayan maddeler ve taşıyıcı helyum gazı atomları vakum tarafından emilir ve sistemden uzaklaştırılır.

Gaz Kromatografi / Kütle Spektrometri (GC-MS), karmaşık organik ve biyokimyasal karışımların analizi için güçlü bir sistem haline gelmiştir. Bu uygulamada kromatografik kolondan çıkan bileşikler için belli bir kütle aralığında dedektör taraması sonucu (Full) ayrı ayrı spektrumlar toplanır. Nasıl bir film şeridindeki her bir fotoğraf karesinin toplamı ile bir film meydana geliyorsa, bu spektrumların toplamı kromatogramı vermektedir. Bu spektrumlar bilgisayar üzerinden software vasıtası ile yorumlanarak, kütüphanede bulunan her bir bileşene ait spektrumlarla eşleştirilerek maddeler tanımlanmaya çalışılır. Elde edilen veriler sonrasında kantitatif çalışmaya geçilerek SIM (Selected Ion Monitoring) yani çalışılacak bileşenin ideal fragman iyon yada iyonları üzerinden rutin miktarsal analiz yöntemi geliştirilir. Kütle spektrometri ayrıca uçucu olmayan bileşenler içeren numunelerin analizi için sıvı kromatografi ile de birleştirilmiştir (LC-MS).

GC-MS sistemleri günümüzde; ilaç, gıda, çevre, adli tıp ve toksikoloji laboratuarlarında bir çok organik maddenin ve konjonerlerinin kromatografik ayrımı, kalitatif ve kantitatif tespitinde kullanılmaktadır. Bu analizlerin başlıcaları Pestisit, PCB’ler, Dioksin ve Furanlar, DLPCB’ler, PAH’lar dır.

Zekeriya YILMAZ
Zekeriya YILMAZ

www.sektortrend.com Araştırma Yazarı

Bütün yazılarını görüntüle : Zekeriya YILMAZ

Benzer Haberler

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İletişim

“Röportaj, makale, tanıtım, öneri ve istekleriniz için aşağıdaki adrese mail yollayabilirsiniz” ___________________________________ sinancetinkaya@sektortrend.com ___________________________________ www.sektortrend.com

TAKVİM

Ocak 2021
P S Ç P C C P
« Tem    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sitemizde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.

error: Content is protected !!