TÜRKİYE’NİN YÜKSELEN ÜNİVERSİTELERİ

0 638

MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ’NİN REKTÖRÜNDEN DİNLEYELİM

Üniversitelerin gelişmesi ve gelişmiş ülke standartlarına yükselmesi oldukça önemlidir. Son zamanlarda da ülkemizde kurulan devlet ve özel üniversitelerin sayıları çok büyük artış gösterdi. Bunun beraberinde bazı bölümlerde öğrenci sayısının az olması, üniversitelerde doçent ve profesör ünvanlı öğretim üyelerinin eksikliği gibi birçok problem çıktı. Bu olumsuzluklara rağmen ülkemizin pek çok yerindeki üniversitelerde çok başarılı yönetime bağlı modern eğitim standartlarında yükselmeler meydana geliyor.

Türkiye’nin Yükselen Üniversiteleri başlıklı devam ettirmeyi planladığımız, üniversiteleri mercek altına aldığımız bu yazı dizisi için ilk seçtiğimiz üniversite Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi oldu.

01-07 Mart Deprem Haftası kapsamında Burdur da gerçekleştirdiğimiz etkinlikler ve konferans öncesinde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi rektörü sayın Prof. Dr. Mustafa SAATCI ile bazı kısımları yüz yüze ve e-mail üzerinden gerçekleşen özel bir röportaj gerçekleştirdik, üniversite hakkında merak edilenleri sorduk. Üniversiteye giriş sınavı ve tercihler dönemi öğrencilerimiz için bu bilgilerin yararlı olacağını düşünüyoruz.

222

*Üniversiteniz ne zaman kuruldu?

Üniversitemiz 1 Mart 2006 tarihinde kuruldu.

*Üniversitenizde kaç Fakülte/ Öğretim Üyesi/ Öğrenci mevcuttur?

Üniversitemizde 6 Fakülte, 4 Enstitü, 6 Yüksekokul, 10 Meslek Yüksekokulu olmak üzere toplam 700 Öğretim Elemanı, 22.218 Öğrenci bulunmaktadır.

*En güçlü olduğunu düşündüğünüz çalışma disiplini üniversitenizde hangisidir?

Üniversitemizin çekirdeğini oluşturan Eğitim Fakültemiz ve Veteriner Fakültemizin önderliğinde, tüm birimlerimizle marka olma çabamız sürmekte.

*Eğitim akreditasyonuyla ilgili yapılan çalışmaların sonuçları nelerdir?

Bologna süreci devam etmektedir. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar sonucunda Üniversitemiz “Diploma Etiketine” sahiptir. Ayrıca her birimimiz kendi alanıyla ilgili akreditasyon çalışmaları yürütmektedir.

*Yabancı öğretim üyesi ve öğrenci durumunuz nedir?

Üniversitemizde 4 yabancı uyruklu öğretim elemanımız ve 122 yabancı öğrencimiz bulunmaktadır.

*Üniversitenizde yurtdışı doktoralı öğretim üyesi var mıdır?

14 tane yurtdışı doktoralı öğretim üyemiz üniversitemizin bünyesinde yer almaktadır.

*Erasmus Öğretim Üyesi/ Öğrenci Hareketliliğinde üniversitenizin durumu nedir?

Üniversitemizde Erasmus öğretim üyesi ve öğrenci hareketliliği her geçen sene artan bir ivmeyle devam etmektedir. Bununla birlikte 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında Erasmus Programı ile yurtdışına giden öğrenci sayımız 117, yurt dışından gelen öğrenci sayımız 8, yurtdışına giden personelimiz 76, yurtdışından gelen personelimiz ise 14tür.

*Flipped Teaching (Kayıtlı Eğitim) sistemine geçildi mi?

Üniversitemizde Flipped Teaching sistemi henüz uygulanmamaktadır. Fakat Uzaktan Eğitim Merkezimizde bu konu ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.

*Üniversitenizin Türkiye/Avrupa/Dünya üniversiteleri arasında yeri nedir?

Üniversitemiz tr.urapcenter.org internet sitesi verilerine göre Türkiye’deki üniversiteler arasında 71. sırada, dünyadaki üniversiteler arasında ise 4199. sırada bulunmaktadır.

*Yabancı dilde eğitim veren Yüksek Lisans/Doktora programlarınız var mı?

Yabancı dilde eğitim veren yüksek lisans/doktora programımız henüz bulunmamaktadır.

*Üniversitenizde Öğretim Üyesi /Öğrenci Memnuniyeti yıllara göre nasıl değişmektedir?

Üniversitemizde öğretim Üyesi/ öğrenci memnuniyeti her geçen yıl artmaktadır, bunun bir göstergesi de her geçen sene daha fazla öğrenci tarafından tercih edilmesidir. Ayrıca öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimize uygulamış olduğumuz anketlerde, üniversitemiz ile ilgili memnuniyetin yüksek düzeyde olduğunu görüyoruz.

*Üniversitenizde kütüphane ve araştırma imkânları hangi düzeydedir?

Üniversitemizin kütüphanesinde 45.000 basılı kitap, 120.000 e-kitap bulunmaktadır. Talep edilen kitap elimizde yoksa bile derhal temin edilmektedir. Görme engelliler için okumayı kolaylaştırıcı ekipmanları içeren görme engelliler birimimizi kurduk. . Öğrencilerimiz ve Öğretim elemanlarımız 23 Adet veri tabanına Üniversitemiz dışından dahi 24 saat ulaşabilmektedir. Üniversitemiz çalışma salonunu 24 saat açık hale getirdik.

*Sektör ve üniversite işbirliğinde durumunuz nedir?

Üniversitemiz, sektör ile ortak projeler yürütüyor. BAKA, TÜBİTAK projelerine destek hizmeti veriyor. Sanayicilerimize; iş güvenliği ve ilk yardım eğitimleri veriyoruz.

Ayrıca üniversite olarak, sanayi sektörüne ve üniversitemiz personeline girişimcilik eğitimi veriyoruz. 2014 yılında 3.500 kişiye girişimcilik sertifikası vererek bu alanda en çok sertifika veren üniversite ünvanını elde ettik.

*AFAD-Üniversite işbirliği ne durumdadır?

Üniversitemiz Burdur Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile protokol imzalamış olup, bu protokol gereği üniversitemiz öğrencileri; Bölgesel Afet Deposu, AFAD İl Müdürlüğü Hizmet binalarında ve AFAD’a bağlı tüm birimlerde staj yapması sağlanacaktır.

*Bünyenizde AFAD Fakültesi kurulmasına nasıl bakıyorsunuz? Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Üniversitemizde Sağlık Yüksek Okulu bünyesinde Acil Yardım Ve Afet Yönetimi Bölümü yer almaktadır ve biz bu bölüme çok önem veriyoruz. İl AFAD Müdürlüğü ile yaptığımız protokol gereği öğrencilerimizin AFAD’a bağlı birimlerde staj yapmasını sağlayacağız.

333

Ebru AYDINDAĞ
Ebru AYDINDAĞ

www.sektortrend.com Araştırma Yazarı

View all contributions by Ebru AYDINDAĞ

Benzer Haberler

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İletişim

“Röportaj, makale, tanıtım, öneri ve istekleriniz için aşağıdaki adrese mail yollayabilirsiniz” ___________________________________ sektortrendcontact@gmail.com ___________________________________

TAKVİM

December 2023
M T W T F S S
« Jul    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

DUYURU:

SİZDE GÖNÜLLÜ KÖŞE YAZARI OLABİLİRSİNİZ!

Yazılarınızı, makalelerinizi ve araştırma çalışmalarınızı paylaşmak istiyorsanız bu platform sizin için var.

Bunun için yapmanız gereken bizimle mail adresimizden iletişime geçmek.

sektortrendcontact@gmail.com

NOT: Sitemizde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.

 

 

error: Content is protected !!