EĞİTİM TRENDİ

0 120

Bozuk bir saat bile günde iki defa doğru zamanı gösterir; peki eğitiminin bozuk olan saati için aynı şeyi söylemek mümkün müdür?  

Eğitim, eğitme süreçlerinin aşamalarını da içine dahil ederek bireyin hayatında farkındalık yaratmak ve hayatın ona sunmuş olduğu farklılıkların farkına varmasını sağlayarak hayata atıldığında; maratona, adil koşullarda katılabilmesi hedefini güder.

Eğitim ekosisteminin katmanlarında meydana gelen değişimler, fay hareketlilikleri bireyi doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir. Katmanların sağlamlılığının ideale yakın olması durumunda ise öğrenci istenilen eğitimi almış ve öğrenim süreçlerinde de başarıya ulaşma fırsatını elde etmiş olacaktır. Eğitim katmanlarında görsel-sesli-yazılı dökümanlar , web,android,ios tabanlı uygulamalar, oyun etkinlikleri vb. bu katmanları  besleyen ekipmanlardır. Günümüzde ücretsiz erişim sağlanan bu içerikler bir nevi eğitimde ekipman anlamında fırsat eşitliğini sağlamaktadır. Khan Akademi, Ted vb. bunlara örnek verilebilir. Bu ekipmanlar eğitim hayatının ana fikri olan çocukların eğitiminde eğiticilerin izlemiş olduğu metodların trendini belirleyici faktörlerdir. Eğitimin trendi de bir neslin yetişmesinde ve güçlü bir bilgi ağıyla donatılmasında önem teşkil etmektedir. Tabi ki bunca uğraşının hedefinde olan çocukların da zeka becerilerinin bu bağlamda paralellik arz etmesi gerekmektedir.

   “Bilgi güçtür.”   tespiti çok doğrudur lakin öte yandan insanlar arasında da öğrenme isteği ve bilgi seviyesi yönünden önemli farklılıklar vardır. Bilgi toplumu da güçlü bir toplumdur. Bir millete yön veren insanlar genellikle o toplumun dahilerinden çıkmaktadır. O halde dahilerine sahip çıkan bir toplum gücünü de kontrol etmiş olur.

Dahilerin sahip olduğu yüksek duygusal zeka onlara; toplumun ümitsizliğe düştüğü anda o konu yada yapıt hakkında iyimser olmalarını sağlar. İmkansız diye bir şey yoktur- diyen birisinin duygusal zekasının gelişmişliğinden sıkıntı duymanıza gerek yoktur. Olasılıksız bir durum dahi biri tarafından “neden olmasın?” lara dönüştürülür. Bu sayededir ki günümüz dünyasına ışık tutan ve de yarınlarımızı da kolaylaştıracak icatlar ortaya çıkarılmıştır.

İcatların hayat bulabilmesi hakkında bir dahinin duygusal zekasının önenmi tartışılmayacak bir gerçekliktir. Bundan dolayıdır ki ebeveyneler çocuklarının yetiştirirken onların fikirlerine azami ölçüde önem vermeli, davranışlarını önemsemelidir. Bunun yanında dahilerin çocukluk yıllarında uzamsal zekanın bir ürünü olan mantıksal düşünme ve davranma yetilerinin geliştirilebilmesi için neden-sonuç ilişkilerini verilerek çocuğa yaklaşılmalı ve mutlaka tutarlı bir davranışlar bütünü sergilenmelidir. Bu yaşlarda çocuğun bedensel gelişimi, hareket kabileyetinin ve el-kol-vücut koordinasyon becerilerinin geliştirilmesi için ebeveynelerin çocuk ile bu tür aktivitelere gün içerisinde yer vermesi gerekmektedir.

“Bedenin özgür olması düşüncenin de hür olmasını güçlendirir.”

Hâl böyleyken  dahinin eğitimde trend nasıl belirlenmelidir?

Eğitimin Trendi,Dahinin Eğitimi

Sinan ÇETİNKAYA
Sinan ÇETİNKAYA

Kimya ve İşletme mezunu, Araştırmacı Yazar, Müzisyen, www.sektortrend.com Kurucusu

Bütün yazılarını görüntüle : Sinan ÇETİNKAYA

Website: http://www.mekantrend.com

Benzer Haberler

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İletişim

“Röportaj, makale, tanıtım, öneri ve istekleriniz için aşağıdaki adrese mail yollayabilirsiniz” ___________________________________ sinancetinkaya@sektortrend.com ___________________________________ www.sektortrend.com

TAKVİM

Şubat 2020
P S Ç P C C P
« Tem    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Sitemizde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.