BU MOTORLA SADECE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL Mİ İSTERSİNİZ…?

0 82

Türk mühendislerin yaptığı buluşla ;

Tekerlek içine takılacak motorla Otomobil, minibüs, otobüs ile kamyonlar hibrid veya elektrikli olacak.

KOSGEB desteğiyle tüm araçlara uygulanabilecek jant içi elektrik  jant içi elektrik motoru geliştirildi.

Normal bir binek araçta 5 bin lira maliyet öngörülen bu dönüşüm, en az yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlayacak.

KOSGEB desteğiyle tüm araçları hibrid veya elektrikli hale getirecek elektrik motoru geliştirdi.

Otomotivde çığır açacak projeyle otomobil, minibüs, otobüs ya da kamyonların en az iki tekerleğine Gedizli akademisyenlerin tasarımı, tamamen yerli teknoloji ürünü elektrik motoru yerleştirilecek.

Bunun dışında aracın hangi hızda ve devirde benzin/LPG, motorin ya da elektrik motoruyla mı çalışacağını otomatik olarak yönlendirecek bilgisayar yazılımı içeren kontrol mekanizması takılacak.

Ayrıca elektrik motoruna enerji aktaracak olan bataryalar hem araç içerisindeki sistemlerden hem de prizden şarj edilebilecek. Böylece tüm araçların hibrid veya elektrikli dönüşümü mümkün olacak, bir ilk gerçekleşecek.

Prototipini hazırlanan motorun ve diğer ekipmanları yıl sonuna kadar seri üretime hazır hale getirerek otomotiv sanayisine sunacaklarını açıklandı.

Bu dönüşümün tipik bir binek araçta 5 bin TL gibi oldukça düşük maliyetle gerçekleşmesini hedeflediklerini dile getirdi, şunları söyledi:

“Yakıt tüketiminin en çok olduğu şehir içi kullanımda en az yüzde 20 tasarruf sağlayacak. Özel araçların yanı sıra özellikle taksi, minibüs, belediye otobüsü, çöp kamyonları gibi şehir içinde düşük hızda ve sürekli yol alan ticari araçların yakıt tüketimi aşağıya çekilecek.

Benzin/LPG ve dizel gibi içten yanmalı motorlar daha az yükte çalışacağı için de atmosfere daha az egzoz gazı salınımı olacak, taşıtlardan kaynaklı hava kirliliği azalacak.”

Bir aracı hareket ettirecek ve saatte 90 kilometre hıza kadar çıkarabilecek elektrik motorunu tekerlek içine sığdırmanın önemli bir başarı olduğunu vurgulayan uzmanlar “Üstelik bunu yaparken aracın fren gibi hiçbir sistemine müdahale etmeye de gerekmiyor” diyerek belirtti.

Bu sayede benzinli, LPG’li ya da dizel aracı kolayca ve düşük maliyetle aynı zamanda elektrikli hale getirerek paralel hibride dönüştürebilecek. Bu yönüyle bir ilk olacak.

ALİ MENTESE
ALİ MENTESE

www.sektortrend.com Teknoloji ve Sistem Destek Uzmanı

Bütün yazılarını görüntüle : ALİ MENTESE

Benzer Haberler

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İletişim

“Röportaj, makale, tanıtım, öneri ve istekleriniz için aşağıdaki adrese mail yollayabilirsiniz” ___________________________________ sinancetinkaya@sektortrend.com ___________________________________ www.sektortrend.com

TAKVİM

Şubat 2020
P S Ç P C C P
« Tem    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Sitemizde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.