Yaza girdik! Güneş gözlüğümüzü seçtik mi?

0 82

gozluk

Sadece tarz mı yaratmak?

Yada gözlerinizi güneşin doğrudan ve dolaylı ışınlarından mı korumak mı?

Çok uyudunuz (ya da hiç uyumadınız) ve arkadaşlarınızın içine şişmiş gözlerle çıkmak mı istemediniz?

Güneş gözlükleri küçük yaşlardan itibaren herkesin kullanımı ve olası her neden için üretilen, belki de en mühim aksesuarlardan biri. Neden mi?

Çünkü güneş gözlüğü bir lüks değil, ihtiyaç.

Doğru güneş gözlüğü seçimi de bu anlamda kriterleri bilinmesi gereken en önemli konu… Yaza girdik! Peki güneş gözlüğümüzü seçtik mi?

Herkesin baş yapısı farklıdır. Güneş gözlüğü çerçevesinin, kullanıcısının yüzüne ve başına iyi oturması içim ayarlanması gerekir. Optisyen, baş şeklini, şakak genişliğini, iki göz arasındaki mesafeyi ve kulak yüksekliğini dikkate alarak gözlüğü ayarlama uzmanlığına sahiptir.

Nasıl seçmeliyim ?

  • Güneş gözlüğü aksesuar olmaktan çok, göz sağlığı için gerekli bir araç olarak kabul edilmeli ve sağlık malzemesi olarak kullanılmalıdır.
  • Güneş gözlüğü kullanmaya başlamak için hiçbir yaş erken değildir. Hem erişkinler hem de çocuklar uzun süre güneşte kalacaklarında, mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır.
  • Güneş gözlüğü seçimi yüz şekline göre yapılmalıdır. Gözlüğün yüze tam olarak oturmaması durumunda göz, yan kısımlardan sızan güneşin zararlı ışınlarına maruz kalabilir.
  • Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınları tutmaz. Gözlüklerin belirli bir standardı ve kalite belgesi olması gerekir. Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta budur.
  • Güneşten kaynaklanan (UV) ışınları, gözün mercek ve retinasına zarar verir. Buda, çocukların ve erişkinlerin ilerideki yaşamlarında katarakt olmasına ve görmesini etkileyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilir. Güneş gözlüğü kullanımı bu sebeple çok önemlidir.
  • Katarak ameliyatı olanların da mutlaka güneş gözlüğü kullanmaları gerekir.
  • Numaralı gözlük ya da lens kullananların güneş gözlükleri de numaralı olmalıdır.
  • Kontak lensler UV koruması sağlamaz, dolayısıyla kontak lens kullananlar da güneş gözlüğü takmalıdır.
  • Güneş gözlüklerinin cam renginin duman ve kahverengi olması gerekir. Amber ve turuncu renkte güneş gözlüğü camları, trafik ışıklarının renklerinin algılanmasında zorluğa sebep olabilir. Trafikte araç kullanırken kesinlikle bu renkte güneş gözlüğü takılmamalıdır. Yine mavi renkli camlar, güneş ışınlarının göze daha çok yansımasına neden olduğu için tercih edilmemelidir.
  • Güneş gözlüğü ayrıca, yaş ilerledikçe daha da belirginleşen göz kenarlarındaki kırışıklıkları önleyen önemli bir sağlık malzemesidir.

Peki Güneş gözlüklerinin bakımı nasıl yapmalı ?

Her gözlükte olduğu gibi, güneş gözlüğünün de düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Silmek için, optisyenin vereceği özel bir gözlük bezi kullanılabilir. Akan su altında bulaşık deterjanı ve parmakla (süngerle değil!) yıkamak da bir çözümdür.

Hatta güneş kremi veya yağı bulaşan gözlüğün önce deterjan ile akan su altında yıkanması, akabinde silme bezi ile kurulanması en doğrusudur.

Ya diğer seçimler ?

Güneş gözlüğü çeşitleri, koyuluk kategorileri, seçimde dikkat edilmesi gereken noktalar ve kalite farkları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, optisyeninize danışın.

ALİ MENTESE
ALİ MENTESE

www.sektortrend.com Teknoloji ve Sistem Destek Uzmanı

Bütün yazılarını görüntüle : ALİ MENTESE

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İletişim

“Röportaj, makale, tanıtım, öneri ve istekleriniz için aşağıdaki adrese mail yollayabilirsiniz” ___________________________________ sinancetinkaya@sektortrend.com ___________________________________ www.sektortrend.com

TAKVİM

Şubat 2020
P S Ç P C C P
« Tem    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Sitemizde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.