VERGİ HAFTASI (23 ŞUBAT-1 MART)

0 354

Vergi, uygar bir toplum için ödediğimiz bedeldir. (Oliver Wendell)

Vergi nedir?

Vergiyi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük, olarak açıklayabiliriz. Devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sağlık gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri, toplumsal sınıf farkı tanımadan tüm vatandaşların bu görevi yerine getirmeleridir.

Vergi türleri nelerdir?

Vergiler, dolaylı vergi ve dolaysız vergi olarak genel bir şekilde ikiye ayrılır.

Dolaylı vergi; kişilerin devletten bir hizmet almaları veya bir malı satın almaları sonucunda meydana gelir. Örneğin; oturduğun semtin marketinden aldığın çikolata ve meyve sularını alırken bile, devlete belli bir oranda vergi ödersin. Bu vergileri, K.D.V. ve Tekel vergisi olarak da sayabilirsin.
Dolaysız vergi ise, ticaret ile uğraşanların kazandıklarından veya bir iş yerinde ücretli olarak çalışan memur ve işçilerin ücret ve maaşlarından kesilen vergidir. Bir örnek gerekirse, anne veya babanın çalıştığı iş yerlerini düşünebilirsin. Devlet, anne ve babanın her ay aldığı maaşın belirli bir oranı kadar vergi alır. Devlet, bu vergileri çalışan ve maaşı olan her vatandaşından keser.

Vergi Haftası Sınıf Etkinlikleri Önerisi

  1. Origami ile tuzluklar hazırlayıp, içlerine Vergi Haftasıyla ilgili öğrencilerinizin hatırlaması gereken sloganları yazabilir, sesli okumalarını isteyebilirsiniz.
  2. Öğrencilerinizi “vergi vermeliyiz” ve “vergi vermemeliyiz” görüşlerini tartışmak üzere iki gruba ayırabilirsiniz. Her gruptan, fikirlerini destekleyen on nedeni tahtaya yazmalarını ve içlerinden en iyi üç nedeni seçerek müzakere etmelerini isteyebilirsiniz.
  3. Video önerisi olarak aşağıdaki bağlantıları izletebilirsiniz;

http://f.eba.gov.tr/1_GIB_ogrenci/

http://f.eba.gov.tr/2_GIB_ogrenci/

  1. Resim, şiir çalışmaları yaptırabilirsiniz.

Vergi Haftası’nda okullarımızda verimli etkinlikler yapabilmek ümidiyle…

ALİ MENTESE
ALİ MENTESE

www.sektortrend.com Teknoloji ve Sistem Destek Uzmanı

Bütün yazılarını görüntüle : ALİ MENTESE

Benzer Haberler

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İletişim

“Röportaj, makale, tanıtım, öneri ve istekleriniz için aşağıdaki adrese mail yollayabilirsiniz” ___________________________________ sinancetinkaya@sektortrend.com ___________________________________ www.sektortrend.com

TAKVİM

Ağustos 2020
P S Ç P C C P
« Tem    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Sitemizde yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.

error: Content is protected !!